Intel xeon

انواع پردازنده های intel

 CPU مغز سرور !

Intel xeon بهتر است یا  Intel Core ؟! کار پردازنده اینتل چیست ؟! انواع پردازشگرهای سرور ؟ اهمیت CPU و انواع آن ؟!

شاید برای شما هم این سوال ها پیش آمده باشد . در این مقاله به بررسی این سوال ها میپردازیم .

مهمترین قطعه در مادربرد سرور  CPU می‌باشد. به کمک کنترل و واحدهای حسابگر و منطقی آن، CPU به عنوان مغز سرور یا تصمیم گیرنده‌ی اصلی عمل می‌کند. که بدون آن، فقط تعدادی قطعات غیرفعال روی تخته‌ی مدار باقی می‌ماند . intel اصلی ترین و بهترین تولید‌کننده‌ی CPU می‌باشد. ریزپردازنده‌های کمپانی Intel ، مخصوصا خانواده‌ی Xeon و Core در دنیای امروز برابر هستند باسرعت محاسباتی استثنایی و کارآمدی بالا. امروزه آنها به سیستم‌های خانگی، کامپیوترهای نظامی و سرورهای صنعتی قدرت می‌بخشند. تفاوت های بین این دو نوع پردازنده باعث شده است که هر یک کارایی مختص به خود را داشته باشند.

 

تفاوت intel xeon با Intel Core ؟!

  • xeon  برخلاف سریCore iو دسکتاپ ،از فناوریIntel Direct IO و Integrated IOکه باعث افزایش بازدهی پردازنده می شود ،پشتیبانی می‌کند.
  • پردازنده اینتلxeon ، تا چند برابر بیشتر از حافظه کش (cache) نسبت به پردازنده های معمولی و پیشرفته دسکتاپ پشتیبانی میکند.
  • پردازنده های دسکتاپ حداکثر تا 64گیگابایت از حافظه رم پشتیبانی میکنند اما xeon  تا حدود 768گیگابایت توانایی پشتیبانی دارد.
  • پردازنده های xeon  تعداد بیشتری کانال  نصب حافظه را نسبت به پردازنده های دیگر پشتیبانی میکند .
  • Xeon از ECC Memory و یا سیستم تصحیح خطا در پردازش حافظه پشتیبانی می‌کنند.
  • اینتل Xeon به جهت اینکه برای تسهیل فعالیت‌های بخش تجاری طراحی شده‌اند دارای قیمت بسیار زیادی هستند. برخلاف سری Core برای کاربران خانگی یا عادی برنامه‌ریزی نشده‌اند.
  • پردازنده‌های Xeon از QPI  دوم برای به کارگیری در مادربردهای دارای دو سوکت پردازنده بهره می‌برند.

کاربرد  Xeon و  Core

برنامه‌های نظامی سطح بالا، برنامه‌های صنعتی و تجاری که به سرعت حفاظت از اطلاعات، ماندگاری و قابل اطمینان بودن نیاز دارند می‌تواند از یک سرور Xeon استفاده کنند. Xeon می‌تواند برای وبسایت‌هایی که با ترافیک بالا و حجم زیادی از محتوا سر و کار دارد استفاده شود.

بعضی از اپلیکیشن‌های تجاری و صنعتی سطح متوسط به مادربوردی که دارای پردازنده‌ی Xeon هست نیازی ندارند. پردازنده‌های Xeon کمی گرانتر هستند و به همین خاطر همیشه از نظر مالی به صرفه نیستند. علاوه بر این، Xeon برای خیلی از وظایف کامپیوتری کاربردی ندارد. پس اگر با کامپیوتر سروکار دارید Core CPU میتواند گزینه ی بهتری باشد با توجه به اینکه قیمت مناسبی دارد . قابلیت افزایش عملکرد یعنی محاسبات سریع تر CPU که با عملکرد بهتر نرم افزاری برابر است و گرافیک درج شده بر روی پردازنده‌ی Core به این معنی است که شما نیاز به خرید یک کارت گرافیک اختصاصی ندارید .

 

 چه پردازنده ای مناسب نیاز شماست ؟

در جواب اینکه ” چه پردازنده ای مناسب نیاز شماست ؟ ”

نیازهای محاسباتی نرم افزارها و اپلیکیشن های شما تعیین میکند که پردازنده اینتل xeon مناسب است یا core .

با توجه به اینکه گفته شد پردازنده‌های Xeon برای پشتیبانی از سرورهای پیشرفته طراحی شده اند، طبیعاتا قدرت پردازش بیشتری نسبت به خانواده‌ی Core دارند. اما همانطور که قبلا بیان کردیم، پردازنده‌ی Core نیز می‌تواند متناسب با نیازهای شما عملکرد خوبی داشته باشد. در قسمت فروشگاه برخی از پردازنده های روز بازار را میتوانید مشاهده کنید .

در پایان ، میتوانید برای مشاوره با متخصصان رای نگار در تماس باشید .

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند