nas storage

آشنایی با نقش ذخیره سازها در دیتا سنتر

[vc_row full_width=”stretch_row” full_height=”yes” columns_placement=”stretch” equal_height=”yes” content_placement=”middle”][vc_column][vc_column_text]دستگاه های ذخیره ساز تحت شبکه (NAS) در حال ذخیره سازی در مجازی سازی مرکز داده هستند ، چه برای تعویض سریع فضا و چه برای کتابخانه مرکزی ماشین های مجازی. ما در این مقاله در مورد آشنایی با نقش ذخیره سازها صحبت خواهیم کرد پس تا انتها همراه ما باشید.

معرفی متدها و نقش ذخیره سازها در شبکه

ذخیره سازی مجازی سازی مرکز داده ، یک موضوع مشترک در تمام محیط های مجازی سازی است. علی رغم حرکت به سمت فناوری Storage Area Network (SAN) ، Network Attached Storage (NAS) نیاز به فضای بسیاری از مراکز داده سازمانی را برآورده می کند.

همزمان با چند برابر شدن تصاویر ماشین مجازی یا VM در یک مرکز داده ، صدها گیگابایت فضا مصرف می شود. به همین ترتیب ، وقتی ماشین های مجازی بین سرورهای فیزیکی حرکت می کنند تا کارایی کل محیط را به حداکثر برسانند ، یک شبکه مشترک بین آن سرورها امکان انتقال سریع را فراهم می کند.

در یک محیط مجازی ، وسایل NAS می توانند به عنوان فضای مبادله ای برای جابجایی ماشین های مجازی یا VMs بین سرورها عمل کنند ، به عنوان یک رسانه پشتیبان عمل کنند یا نقش مخزن مرکزی را برای همه تصاویر دیسک مجازی بازی کنند. در هر یک از این سناریوها ، مراکز داده و مدیران شبکه باید نقش وسایل NAS و پیامدهای آنها را در شبکه درک کنند.

نقش ذخیره سازهاچرا NAS از SAN برای ذخیره سازی مجازی سازی مرکز داده بهتر است؟

دو روش عمده برای ذخیره سازی شبکه وجود دارد: NAS و SAN. این دو روش در معماری شبکه و نحوه نمایش هر یک از آنها به مشتری شبکه ، متفاوت هستند. دستگاه های NAS از شبکه IP موجود استفاده می کنند و دسترسی به لایه لایه را تحویل می دهند ، دیسک های فیزیکی موجود در آن را خلاصه می کنند و با استفاده از پروتکل هایی مانند CIFS یا NFS ، یک سیستم فایل سازگار در قالب اشتراک شبکه را به دستگاه کلاینت نهایی ارائه می دهند. لوازم NAS برای به اشتراک گذاری پرونده ها در شبکه بهینه شده اند زیرا تقریباً مشابه سرور پرونده هستند.

در ادامه آشنایی با نقش ذخیره سازها باید بگوییم که برعکس ، فناوری های SAN ، از جمله فیبر کانال (FC) و iSCSI ، دسترسی بلوک را ایجاد می کنند ، از انتزاعات فایل سیستم چشم پوشی می کنند و مشتری اساساً یک دیسک سخت غیر فرمت در نظر گرفته می شوند. FC ، متداول ترین فناوری SAN که امروزه به کار گرفته شده است ، در یک شبکه اختصاصی فعالیت می کند و در هر سرور به سوئیچ FC و آداپتورهای گذرگاه میزبان (HBA) خود احتیاج دارد. یک استاندارد در حال ظهور ، فیبر کانال از طریق اترنت (FCoE) ، شبکه ذخیره سازی و IP را روی یک سوئیچ همگرا فرو می ریزد ، اما با این وجود ، به یک آداپتور شبکه همگرا (CNA) در هر سرور نیاز دارد. فناوری سطح بلوک  ، iSCSI ، دستورات SCSI را در ترافیک استاندارد IP فشرده سازی می کند و می تواند از آداپتورهای رابط شبکه اترنت موجود استفاده کند ، اما معمولاً با موتور تخلیه TCP / IP (TOE) تعریف می شود تا عملکردش بهینه شود. روش های SAN از نظر عملکرد یک مزیت سنتی نسبت به دستگاه های NAS دارند. یک منطقه تقسیم شده در یک ردیف SAN را می توان بین دو ماشین تقسیم کرد ، اما هر دو ماشین فضا را به عنوان فضای خاص خود در نظر می گیرند و خطر اختلاف بین دو ماشین را ایجاد می کنند. در حالی که راه حل هایی برای رفع مشکل وجود دارد ، این راه حل یک لایه را اضافه می کند – چیزی که قبلاً در راه حل های NAS تعبیه شده است.

هر دو نوع ذخیره سازی در مرکز داده های مجازی شده نقش دارند. به عنوان مثال سرور Exchange مایکروسافت فقط از طریق دسترسی به سطح بلوک ، از شبکه داده های ذخیره شده خود پشتیبانی می کند. SAN به طور معمول عملکرد بالاتری نسبت به روش های NAS ارائه می دهند ، بنابراین شرکت ها از شبکه های ذخیره سازی برای برنامه های ورودی و خروجی مانند پایگاه های داده استفاده می کنند.

آشنایی با ذخیره سازهای دیتا سنتر با این حال ، برای اهداف مدیریت کتابخانه تصاویر ماشین مجازی ، دسترسی به سطح فایل ، به احتمال زیاد ساده ترین روش استقرار در بسیاری از محیط ها است. با توجه به نوع سازمان ، مدیران مراکز داده ممکن است به سادگی مجبور به ذخیره سازی سطح پرونده از تیم ذخیره سازی شوند یا در واقع یک دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه یا NAS اختصاصی برای نیازهای ذخیره سازی مجازی سازی مرکز داده خود نصب کنند.

ملاحظات طراحی شبکه برای ذخیره ساز تحت شبکه NAS در مجازی سازی

خوشبختانه برای مدیران شبکه ، دستگاههای NAS به پروتکلهای اشتراک و انتقال فایل مشابهی که بیشتر سرورهای پرونده از آن استفاده می کنند ، تکیه می کنند ، بنابراین روش طراحی برای استقرار NAS در موضوع نقش ذخیره سازها بسیار ساده است. با توجه به ماهیت محیط مجازی سازی و حجم زیاد پرونده ها ، باید توجه ویژه ای به ارائه هرچه سریعتر تصاویر ماشین مجازی به هدف مورد نظر سرور داشت.

سرپرستان شبکه باید با اطمینان از اینکه اتصالات موجود حداقل از Gigabit Ethernet پشتیبانی می کنند ، به استقرار NAS نزدیک شوند. آنها همچنین باید بررسی کنند که سوئیچ های شبکه متصل به محیط مجازی دارای تعداد اشتراک کافی برای تعداد پورت های مورد استفاده ، هستند. به این ترتیب پهنای باند کافی را به دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه یا NAS می دهند. سرپرستان همچنین باید سیاست های کیفیت خدمات (QoS) را که ممکن است بر پیوندهای بین سرورها و فضای ذخیره سازی تأثیر بگذارد ، ارزیابی مجدد کنند و در صورت لزوم تمرکز بیشتری بر روی افزایش ترافیک ذخیره سازی داده داشته باشند . تنظیم خطوط اساسی شبکه چه قبل و چه بعد از استقرار NAS به شما کمک می کند تا نمای روشنی از تأثیر افزودن دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه یا NAS به شبکه دیتا سنتر اطمینان حاصل کنید. اگر مشکلی پیش آید ، تفکیک ترافیک ذخیره سازی در شبکه ، از طریق VLAN یا سوئیچ های اختصاصی ، نیز به عنوان یک گزینه در دسترس است.

مدیران شبکه همچنین باید برای کنترل عملکرد و مقایسه هر یک از پروتکل های شبکه موجود در دستگاه NAS ، به طور معمول NFS و CIFS ، با مدیران مرکز داده همکاری نزدیک داشته باشند. اجرای این دو استاندارد می تواند در میان دستگاه های شبکه ، سیستم عامل ها و راه حل های مجازی سازی بسیار متفاوت باشد. با توجه به اختلافات بین سیستم عامل ها و همچنین نیازهای منحصر به فرد سازمان ، آزمایش عملکرد هر گزینه موجود ، به تعیین بهترین راه حل برای محیط خاص شما کمک می کند.

 

نقش ذخیره سازها
نقش ذخیره سازها

گزینه های جایگزین NAS یا ذخیره ساز تحت شبکه برای محیط های مجازی شده

در حالی که بسیاری NAS را بهترین روش برای پشتیبانی از محیط های مجازی شده می دانند ، گزینه های مختلفی در دسترس است. برای سازمانهایی که از قبل SAN دارند ، راه حل های ترکیبی NAS-SAN در دسترس است که انتزاع سیستم فایل را در فضای موجود از SAN ایجاد می کنند. یک راه حل ترکیبی می تواند لایه انتزاعی را ایجاد کند و به مدیران مرکز داده این امکان را بدهد تا از عملکرد و مدیریت یک شبکه ذخیره سازی متمرکز محافظت کنند. سازمانهای کوچکتر همچنین می توانند فضای مشترکی را در سرور فیزیکی ذخیره سازی متصل ، با استفاده از یکی از سرورها به عنوان مخزن مرکزی در نظر بگیرند ، و بقیه تصاویر ماشین مجازی یا VM را از آنجا بگیرند.

کلام آخر آشنایی با نقش ذخیره سازها

سرانجام ، مدیران شبکه و مدیران دیتا سنتر ها باید هنگام استقرار دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه یا NAS در مرکز داده ، در مورد رشد بالقوه بیش از حد بزرگ فناوری نگران باشند. نقش ذخیره ساز شبکه می تواند به سرعت گسترش یابد و محدودیت ها را از بین ببرد. یک راه حل سریع برای فضای مجازی می تواند به سرعت به یک راه حل ذخیره سازی قطعه قطعه ای ، به ویژه در سازمان های کوچکتر تبدیل شود. بسته به نیاز شرکت ها ، ذخیره سازی تحت شبکه می تواند به صورت پایه ای با راه حل های NAS  رشد کند یا در صورت نیاز به توان بالاتر ، به SAN تغییر جهت دهد. اگر به طراحی کلی توجه نشود ، هر شبکه ای ، چه داده ای و چه ذخیره ای ، به راحتی می تواند به مجموعه ای غیرقابل کنترل از راه حل های نقطه ای تبدیل شود. امیدواریم در مقاله نقش ذخیره سازها اطلاعات کافی در مورد متدها و روشهای ذخیره سازی دیتا را پیدا کرده باشید و برایتان مفید واقع شده باشد.

نمایندگی فروش محصولات کیونپ

در نهایت ، نمایندگی فروش محصولات کیونپ ، رای نگار ، خدمات ارزنده ای را ارائه می دهد که شامل:

  • تضمین اصالت کالا
  • گارانتی محصول
  • تحویل یک روزه و صد البته با ارسال رایگان
  • پشتیبانی و مشاوره توسط کارشناس مجرب و متخصص به صورت رایگان
  • قیمت بسیار عالی و مناسب

همین حالا با رای نگار تماس گرفته و از مشاوره رایگان و تخصصی برای خرید تجهیزات شبکه بهره مند شوید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_btn title=”آیا نیاز به مشاوره برای خرید تجهیزات شبکه دارید؟ همین حالا تماس بگیرید. 02188226884″ color=”primary” align=”center” button_block=”true” link=”url:https%3A%2F%2Fraynegar.com%2Fcontact-us%2F|title:%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B3%20%D8%A8%D8%A7%20%D9%85%D8%A7||”][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]
[/vc_column][/vc_row]

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند